Okrugli sto “Izazovi u radu u gimnazijama”

Danas smo u JU Gimnaziji “Jovan Dučić” u Doboju održali okrugli sto na temu ,,Izazovi u radu u gimnazijama”.
Okruglom stolu su prisustvovali direktori i predstavnici srednjih škola regije Doboj koji imaju opšte obrazovanje u sklopu svojih škola, predstavnici Gradske uprave grada Doboja, kancelarije Ombudsmana za djecu, roditelji učenika i naši profesori.
Tim koji je radio na pripremi okruglog stola su direktorica škole dr Tijana Vasiljević Stokić i profesorice Gabrijela Gojković, Anđelika Peulić, Lindijana Trnjanac i Slavica Simeunović.
Nakon uvodnih obraćanja i predstavljanja, imali smo priliku da čujemo i rezultate ankete sprovedene među našim gimnazijalcima, njihovim roditeljima kao i učenicima devetih razreda.
Ono što je prisutno već nekoliko godina je činjenica da manji broj odličnih učenika iz osnovnih škola upisuje gimnazije, a opredjeljuje se za neka zanimanja i struke u sklopu srednjih stručnih škola, a razloga je više. Кroz anketu, došli smo do podatka da veći broj roditelja smatra da njihova djeca nakon završene gimnazije nemaju zanimanje i usmjeravaju ih ka srednjim stručnim školama.
Dalje, u sistemu visokog obrazovanja nema razlike u načinu bodovanja opšteg uspjeha prilikom upisa na fakultete, isti je kriterujum za sve svršene srednjoškolce, bez obzira koju je srednju školu završio. Na današnjem okruglom stolu pokušali smo da sagledamo uzroke spomenutih pojava i trendova u društvu, preispitali smo se da li se i šta se pogrešno radi u gimnazijama i kako se to može unaprijediti, a da se ne ide na štetu kvaliteta redovne nastave po čemu se gimnazije ističu u svakom društvu, u svakoj državi.
U gore spomenutoj anketi, veći broj roditelja su se izjasnili da su zadovoljni uslovima koje njihova djeca imaju u Gimnaziji i da im je stečeno znanje njihove djece jako bitno za razvoj njihove ličnosti.
Gimnazijalci su rekli da odabir njihove srednje škole nije bio uslovljen upisom drugara u ovu školu već da je to bio njihov lični izbor. Mnogi su rekli da sa 14 ili 15 godina nisu mogli da znaju čime će se u životu baviti, a bili su odlični, nadareni i talentovani, željni novih znanja.
Napominjemo da su anketom obuhvaćeni svi razredi naše Gimnazije. Učenici starijih razreda su mogli da iznesu svoj objektivan sud, stav i mišljenje o svemu onome što su do sada stekli kroz opšte obrazovanje, svjesni svoga znanja i stečenih sposobnosti za nastavak školovanja i budućeg pozicioniranja u društvu kao društveno-odgovornih i akademskih građana našeg društva.
S druge strane, rezultati ankete sprovedene među osnovcima nisu zadovoljavajući jer se i dalje samo mali broj anketiranih učenika odlučio za opšte obrazovanje u našoj lokalnoj zajednici. Jedan od razloga navode i to što ne žele mnogo da uče, neće mnogo da uče, što se upisom u gimnazije podrazumijeva. Svakako da se mnogo uči i u svim drugim srednjim školama ali je akcenat usmjeren ka razvoju praktičnih znanja i vještina unutar struka i zanimanja za koja se školuju. Mislimo da pored roditelja, nastavnici osnovnih škola mogu mnogo pomoći u odabiru adekvatne škole za svoje učenike.
Naš današnji cilj i želja su da nam se što veći broj nadarenih i talentovanih osnovaca opredijeli za opšte obrazovanje, da se prepozna i shvati količina opšteg znanja, razvoj kritičkog mišljenja, prihvatanje drugih i drugačijih, a to je sve jedan siguran put ka upisu najboljih fakulteta u zemlji i inostranstvu i siguran put ka uspjehu.