Na današnji dan prije 107 godina – Dobojski logor

Udaljen samo kilometar od centra grada, smješten u zaraznim ambarima bivše veterinarske stanice, Dobojski logor postao je mjesto surove tragedije. Logor je otvoren 27. decembra 1915. godine od strane austrougarske vlasti. Stradalo je 12 000 Srba, a broj zatvorenika koji su prošli kroz logor je još veći i iznosi 45791. Žrtve ove internacije su bili ljudi iz svih srezova Bosne i Hercegovine, pa čak i iz Srbije. O surovosti logora govori naredjenje Austrougarske vrhovne komande koje je nalagalo „najstroži i najdrakonskiji postupak sa ovim internircima“. Logor je zatvoren 5. jula 1917. godine. Današnji datum, zbog toga ima veliku simboliku i značaj za naš grad. Njegovim obilježavanjem, mi otimamo zaboravu, sjećanje na sve žrtve i njihove dugotrajne muke. Zbog toga učenici naše gimnazije, redovno, u sklopu časova istorije, odlaze do spomenika posvećenih žrtvama Dobojskog logora i rade na tome da podsjete i druge na dešavanja koja su se odvijala na ulicama njihovog grada. Na taj način oni odaju počast žrtvama i čuvaju sjećanja na njih.