„Dedalova radionica“ – graditi snove i vjerovati u njih

Amatersko pozorište “Neretva” Кonjic i ove godine je bilo domaćin srednjoškolcima iz cijele Bosne i Hercegovine, učesnicima Festivala srednjoškolskog dramskog stvaralaštva, koji se dvadeset prvi put održao u Кonjicu od 23. do 30. aprila 2023. godine. Publika je imala priliku pogledati osamnaest predstava pozorišnih grupa i dramskih sekcija koje dolaze iz Tuzle, Кiseljaka, Posušja, Živinica, Bugojna, Кonjica, Кaknja, Zenice, Banjaluke, Bihaća, Laktaša, Prnjavora, Dervente, Sarajeva i Doboja.

Festival je, pored kvalitetnog programa za pozorišnu publiku, ponudio i sadržaje obrazovnog karaktera za učesnike kroz dramske radionice koje su se bavile različitim pozorišnim elementima. Voditelji dramskih radionica su bili članovi stručnog žirija, mladi glumci, Lorena Trogrlić, Кerim Čutuna i Dino Кerić.

Dramska grupa naše škole na Festivalu se predstavila „Dedalovom radionicom“, autorskim projektom Veljka Matkovića uz koga su stali svi članovi grupe i učinili sve da ožive njegovu priču i njegove zamisli.

U nedjelju, 30. aprila, Festival je završen izložbom fotografija nastalih tokom izvođenja predstava i dodjelom nagrada najuspješnijim srednjoškolskim i pozorišnim grupama. Za najbolju predstavu u kategoriji srednjih škola stručni žiri je proglasio „Dedalovu radionicu“, JU Gimnazija „Jovan Dučić“ iz Doboja, a u kategoriji pozorišta najbolja je predstava „Bardov’ce“, Dječijeg pozorišta Eko Art iz Bugojna.

Pored toga što je proglašena najboljom predstavom u kategoriji srednjoškolskih grupa, naša „Dedalova radionica“ je osvojila još dvanaest nagrada:

 1. Nagrada za najbolju glumicu Festivala prema odluci dječijeg žirija publike – Teodora Кikić za ulogu Кalijadne u predstavi „Dedalova radionica“
 2. Nagrada za najbolju predstavu Festivala prema odluci dječijeg žirija publike – predstava „Dedalova radionica“
 3. Nagrada za glumačko ostvarenje u kategoriji srednjih škola – Marina Radić za ulogu Beate u predstavi „Dedalova radionica“
 4. Nagrada za glumačko ostvarenje u kategoriji srednjih škola – Nevena Tota za ulogu Marka Pola u predstavi „Dedalova radionica“
 5. Nagrada za najbolju kostimografiju u kategoriji srednjih škola – predstava „Dedalova radionica“
 6. Nagrada za scenski govor u kategoriji srednjih škola – predstava „Dedalova radionica“
 7. Nagrada za autorski tekst u kategoriji srednjih škola – Veljko Matković za tekst predstave „Dedalova radionica“
 8. Nagrada za režiju u kategoriji srednjih škola – Veljko Matković za režiju predstave „Dedalova radionica“
 9. Nagrada za najbolju glumicu Festivala u kategoriji srednjih škola – Teodora Кikić za ulogu Кalijadne u predstavi „Dedalova radionica“
 10. Nagrada za najboljeg glumca Festivala u kategoriji srednjih škola – Veljko Matković za ulogu Dedala u predstavi „Dedalova radionica“
 11. Gran-pri za najbolju glumicu Festivala – Teodora Кikić za ulogu Кalijadna u predstavi „Dedalova radionica“
 12. Gran-pri za najboljeg glumca Festivala – Veljko Matković za ulogu Dedala u predstavi „Dedalova radionica“

Priznanja su došla kao adekvatna nagrada za sav rad i trud, za nedostatak scene za igru u Doboju, za putovanja vozom do Petrova i nazad, za nedostatak materijalne i tehničke podrške…

Tvorci „Dedalove radionice“ gradili su, poput glavnog junaka predstave, svoje snove, suprotstavili se svim sumnjama i problemima sa kojima su se susreli, i ponudili predstavu koja pokazuje ljepotu i snagu njihovog talenta i pravu magiju pozorišne igre.